Processed cheeses in cups
Retail OFFER
Processed cheeses in cups
Cups 150 g
Lactima processed cheeses in cups feature a delicately creamy texture and are made from high-quality ingredients. They spread perfectly on bread and can serve as a base for preparing many tasty dishes.
Emmentaler
| EAN: 5901126013507 | |
| Energy value (per 100g of product) | 846kJ/ 203 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 6,3 g |
| Sugars | 4,7 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 2,0 g |
With ham
| EAN: 5901126013521 | |
| Energy value (per 100g of product) | 839 kJ/ 202 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 5,9 g |
| Sugars | 3,7 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 2,0 g |
Creamy
| EAN: 5901126013552 | |
| Energy value (per 100g of product) | 804 kJ/ 193 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 4,8 g |
| Sugars | 3,5 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,0 g |
With chieves
| EAN: 5901126013590 | |
| Energy value (per 100g of product) | 822 kJ/ 198 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 5,9 g |
| Sugars | 3,7 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,0 g |
Lactose free
| EAN: 5901126014009 | |
| Energy value (per 100g of product) | 778 kJ/ 187 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 13 g |
| Sugars | 1,3 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,0 g |
Gouda
| EAN: 5901126013514 | |
| Energy value (per 100g of product) | 846kJ/ 203 kcal |
| Fat | 14 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 6,3 g |
| Sugars | 4,7 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 2,0 g |
One product – many culinary possibilities
Thanks to their format and versatile character, processed cheeses in cups are perfect for everyday cooking and quick snacks. They are a convenient solution for simple dishes and kitchen inspiration.
Applications / inspirations
- spread for various types of bread
- base for sauces (pasta, vegetables, meat)
- dips for nachos and vegetables
- addition to cream soups
creamy texture
easy to spread and mix
convenient packaging
Logistic data
PRODUCT
Emmentaler, With ham, Creamy, With chieves, Lactose free, Gouda
RETAIL UNIT
150 g
MASTER CASE PCS.
12 (1,56 kg)
CARTONS PER PALLET
228 (355,68 kg)
SHELF LIFE
9 months