Processed cheese bars
RETAIL OFFER
Processed cheese bars
Bars 100 g
Lactima processed cheese bars are a practical 100 g portion, ideal for single use. Convenient easy-open packaging and four flavor variants make them a natural choice for everyday cooking.
Gouda
| EAN: 5901126013187 | |
| Energy value (per 100g of product) | 954 kJ/ 229 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 4,3 g |
| Sugars | 3 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 2,5 g |
Creamy
| EAN: 5901126012975 | |
| Energy value (per 100g of product) | 907 kJ /218 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 6,5 g |
| Sugars | 4,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,5 g |
With ham
| EAN: 5901126012982 | |
| Energy value (per 100g of product) | 958 kJ/ 230 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 5,5 g |
| Sugars | 2,3 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 2,5 g |
Emmentaler
| EAN: 5901126012963 | |
| Energy value (per 100g of product) | 954 kJ/ 229 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 4,3 g |
| Sugars | 3,0 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 2,5 g |
Everyday convenience in the kitchen
The bars work well both on sandwiches and in cooking. Their texture makes it easy to enhance the flavor of hot dishes, giving them a richer character.
Applications / inspirations
- sauces and hot dishes
- soups – for a thicker consistency
- casseroles and pasta
- fillings for pancakes and tortillas
portions ideal
for single use
easy-open
packaging
practical
for cooking and spreading
Logistic data
PRODUCT
Gouda, Creamy, With ham, Emmentaler
RETAIL UNIT
100 g
MASTER CASE PCS.
100 (10 kg)
with inner tray
CARTONS PER PALLET
60 (600 kg)
SHELF LIFE
4 months