Processed cheese blocks
RETAIL OFFER
Processed cheese blocks
Blocks 100 g
Processed cheese blocks are the most classic form of processed cheese. Appreciated for years for their taste, shelf life, and versatility, they provide easily digestible nutrients such as protein, calcium, and phosphorus.
Gouda
| EAN: 5901126013811 | |
| Energy value (per 100g of product) | 954 kJ/ 229 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 4,3 g |
| Sugars | 3,0 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 2,5 g |
Creamy
| EAN: 5901126007322 | |
| Energy value (per 100g of product) | 907 kJ /218 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 6,5 g |
| Sugars | 4,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 2,5 g |
With ham
| EAN: 5901126011749 | |
| Energy value (per 100g of product) | 958 kJ/ 230 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 5,5 g |
| Sugars | 2,3 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 2,5 g |
With paprika
| EAN: 5901126013910 | |
| Energy value (per 100g of product) | 903 kJ/217 kcal |
| Fat | 16 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 5,3 g |
| Sugars | 4,8 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 2,5 g |
Creamy
| EAN: | |
| Energy value (per 100g of product) | |
| Fat | |
| Saturated fatty acids | |
| Carbohydrates | |
| Sugars | |
| Protein | |
| Salt | |
Cheddar
| EAN: | |
| Energy value (per 100g of product) | |
| Fat | |
| Saturated fatty acids | |
| Carbohydrates | |
| Sugars | |
| Protein | |
| Salt | |
The best choice for cooking and hot dishes
Thanks to carefully selected raw materials, pasteurization, and hot filling, cheese blocks retain their quality and perform well wherever taste and functionality matter in the kitchen.
Applications / inspirations
- cheese sauces and fondue
- addition to soups (for thickening)
- casseroles and oven dishes
- pasta and risotto
classic,
versatile format
long shelf life
and consistent quality
ideal
for heat processing
Logistic data
PRODUCT
Gouda, Creamy, With ham, With paprika
RETAIL UNIT
100 g (6 x 16,67 g)
MASTER CASE PCS.
100 (10 kg)
CARTONS PER PALLET
60 (600 kg)
SHELF LIFE
4 months
PRODUCT
Creamy, Cheddar
RETAIL UNIT
100 g
MASTER CASE PCS.
20 (2 kg)
CARTONS PER PALLET
204 (408 kg)
SHELF LIFE
8 months