Cheese analogue products in casing
RETAIL OFFER
Cheese analogue products in casing
Casings 100 g
Lactima cheese analogue products in casing are made using the traditional melting of curd and ripened cheeses, with the addition of vegetable and milk fats and carefully selected flavor ingredients. They are characterized by a light, smooth texture and versatile use.
Toplander
| EAN: 5901126000484 | |
| Energy value (per 100g of product) | 941 kJ/ 227 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 2,3 g |
| Sugars | 0,5 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 2,5 g |
With chives
| EAN: 5901126000866 | |
| Energy value (per 100g of product) | 941 kJ/ 227 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 2,3 g |
| Sugars | 0,5 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 2,5 g |
With paprika
| EAN: 5901126000491 | |
| Energy value (per 100g of product) | 951 kJ/ 230 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 2,8 g |
| Sugars | 0,8 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 2,5 g2,5 g |
With mushrooms
| EAN: 5901126000514 | |
| Energy value (per 100g of product) | 941 kJ/ 227 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 2,3 g |
| Sugars | 0,5 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 2,5 g |
With ham
| EAN: 5901126000507 | |
| Energy value (per 100g of product) | 951 kJ/ 230 kcal |
| Fat | 20 g |
| Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 2,4 g |
| Sugars | 0,5 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 2,5 g |
Light texture, many applications
Thanks to appropriate production technology and effective pasteurization, products in casing maintain durability, taste, and consistent quality. The casing format makes portioning easy and convenient for everyday kitchen use.
Applications / inspirations
- spreading on bread
- addition to hot and cold dishes
- part of everyday meals
optimal portion
for single use
easy
to spread
variety
of flavor variants
Logistic data
PRODUCT
Toplander, With chives, With paprika, With mushrooms, With ham
RETAIL UNIT
100 g
MASTER CASE PCS.
240 (480 kg)
CARTONS PER PALLET
60 (600 kg)
SHELF LIFE
4 months