Informacje o regionie

Region, w którym znajduje się LACTIMA, to kraina o niepowtarzalnym krajobrazie, zachwycającym harmonijnym połączeniu rozległych płaszczyzn jezior o nieregularnych kształtach, kompleksów leśnych wyłaniających się zza licznych pagórków i malowniczych szachownic pól. Region ten nie przypadkiem nazwano Zielonymi Płucami Polski…

Liczne lasy, tysiące jezior, niski stopień zaludnienia i urbanizacji tych ziem sprawia, że do dziś można spotkać okolice nietknięte ręką człowieka. Szczególnie znanymi obszarami są między innymi Parki Narodowe, w tym Biebrzański Park Narodowy, który stanowi ostoje ptactwa dzikiego jak również kojarzący się z żubrami Białowieski Park Narodowy.

Ocenia się, że na tym obszarze znajduje się ponad 2000 jezior o powierzchni 1 ha, wiele rzek i kilkanaście kanałów zbudowanych przez człowieka co stanowi istny raj dla żeglarzy i kajakarzy. Dzięki połączeniu jezior licznymi kanałami można dopłynąć niemal wszędzie.

Warmia i Mazury, to region, gdzie można spędzić urlop z dala od zgiełku, w czystym środowisku i w bliskim kontakcie z naturą, a zarazem poznać i zwiedzić wiele obiektów historycznych i sakralnych. Wymienić tu należy przede wszystkim zabytkowe kościoły w Gietrzwałdzie, Olsztynie, Świętej Lipce.